After School Clubs

At Alexander McLeod School, we ensure that all our pupils have the opportunity to develop their skills in a range of sports and activities with our exciting and varied after school clubs.  Led by professional coaches and members of staff, the clubs offer children with varied interests the chance to develop their skills in familiar and comfortable surroundings. 

All our After School Clubs follow set times:

  • 3:15pm - 4:15pm EYFS / KS1 (Monday to Friday)
  • 3:25pm - 4:25pm KS2 (Monday to Friday)

 

Our key aim with After School Clubs is to provide children with the opportunity to engage in activities that they may not have the opportunity to otherwise.  Therefore we ensure that wide ranges of clubs are on offer, these include:

  • Arts and Crafts
  • Science
  • Taekwondo
  • Boxing
  • Outdoor Sports i.e. Basketball, Football,
  • Gymnastics
  • Aeroball
  • Cookery
  • Roller Skating
  • Zumba
  • Ballet
  • Model Making
  • Musical Instruments

Club prices start from £3.00 up to £4.50 per session. 

If you are interested in registering your child for any of the after school clubs available please login to www.simsagora.co.uk to complete the registration. Alternatively, if you wish to discuss the clubs and what exactly they consist of please do not hesitate to speak to Mrs Sheridan who is responsible for organising the clubs.  You can email her on jsheridan@alex.greenwich.sch.uk

 

Please refer to the below timetable for upcoming after school clubs

Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

KS1

15.15 P.M

To

 16.15 P.M

 

KS1 Art Club

MAPLE CLASS

8th until 29th March

19th until 26th April 2021

Ausra Matuleniene    (6WKS)

3.15pm – 4.15pm            

KS1 Science Club

HAWTHORN CLASS

9th until 30th March

20th until 27th April 2021

Ausra Matuleniene            (6WKS)

3.15pm – 4.15pm            

KS1 French Club

ELM CLASS

10th until 24th March  

21st April until 5th May 2021

Steffy Morgan                  (6WKS)

3.15pm – 4.15pm            

                                          

KS1 Ballet Class

Middle Hall

11th until 25th March

22nd April until 13th May (EXC 6th MAY)

Ms Claire Pourret                    (6WKS)

3.15pm – 4.15pm            

KS1 Cookery Club

Learning Kitchen

12th  until 26th March

Finish on 23rd April

Mrs Tracey Trimmings & Jackie                 3.15pm – 4.15pm           (4WKS) 

KS1

15.15 P.M

To

 16.15 P.M

KS2

15.25 P.M

to

16.25 P.M

KS1 Premier Football Skills

KS2 Football Pitch or

Lower Hall

8th until 29th March

19th until 26th April 2021

Scott Eghaghe - KUS                                (6WKS)

3.15pm – 4.15pm            

KS1 Gymnastics Club

Lower Hall

9th until 30th March

20th until 27th April 2021

Nathan Edwards  - KUS     (6WKS)

KS1 Tennis For Kids

Lower Hall

10th until 24th March  

21st April until 5th May 2021

Abbey Wood Tennis Club (6WKS)

KS1 Athletic Sports Skills

Top Hall

11th until 25th March

22nd April until 13th May (EXC 6th MAY)

Scott Eghaghe - KUS              (6WKS)

3.15pm – 4.15pm

 

KS1 Street Dance

Top Hall

12th  until 26th March

Finish on 23rd April

Mrs Jodie Broughton  (4WKS)

3.15pm – 4.15pm            

KS2

15.25 P.M

to

16.25 P.M

YRS 3 & 4 Boys Football - KUS

KS1 Playground (Pitch) or Middle Hall

8th until 29th March

19th until 26th April 2021

Nathan Edwards - KUS                                (6WKS)

3.25pm – 4.25pm                                

YRS 3 & 4  Cookery Club

Learning Kitchen

9th until 30th March

20th until 27th April 2021

Mrs Tracey Trimmings & Jackie                 3.25pm – 4.25pm               (6WKS)               

KS2 Taekwondo

Middle Hall

10th until 24th March  

21st April until 5th May 2021

Mr David  Venkachellum  (6WKS)                                   

YRS 5 & 6 Cookery Club

Learning Kitchen

11th until 25th March

22nd April until 13th May (EXC 6th MAY)

 Mrs Tracey Trimmings & Jackie

Years 3 & 4 Sewing Club

Top Hall

12th  until 26th March

Finish on 23rd April

Ausra Matuleniene        (4WKS)                 

KS2

15.25 P.M

to

16.25 P.M

KS2 Street Dance

Top Hall

8th until 29th March

19th until 26th April 2021

Mrs Jodie Broughton  (6WKS)

3.25pm – 4.25pm            

                                                      

KS2 Athletic Sports Skills

TOP Hall

9th until 30th March

20th until 27th April 2021

Scott Eghaghe - KUS         (6WKS)

3.25pm – 4.25pm            

 

Champions League Football

KS2 Playground

10th until 24th March  

21st April until 5th May 2021

Nathan Edwards &

Scott Eghaghe - KUS         (6WKS)

3.25pm – 4.25pm            

 

KS2 Gymnastics Club ( YRS 3 & 4 )

Lower Hall

11th until 25th March

22nd April until 13th May (EXC 6th MAY)

Nathan Edwards - KUS               (6WKS)

3.25pm – 4.25pm            

 

KS2 Tennis Club -  KUS

Lower Hall

12th  until 26th March

Finish on 23rd April

Abbey Wood Tennis Club               

3.25pm – 4.25pm            

          

KS2

15.25 P.M

to

16.25 P.M

 

 

Choir – KS2

Middle Hall

16th until 30th March

20th until 27th April 2021

Mr & Mrs Cole   (5WKS)                    

 

 

 POLLING DAY 06-05-2021

 

 

 

 

 

 

Top Hall Free

 

 

Middle Hall Free

 

Testimonials

The After School Clubs on offer have always been well received by children and parents alike, below are some recent comments from parents:

'My daughter attended after-school gymnastics; she gained huge confidence after lacking this in the PE lesson. She loved the challenges set out each week and even completed her British Gymnastics Badges levels from 8 up to level 1.'

-Parent Quote